Gülhan Cantürk | Hakkımda
704
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-704,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Gülhan Cantürk, 1974 Antalya doğumlu ve 1998 yılı İTÜ, Matematik Mühendisliği mezunudur. 1998-2012 tarihleri arasında bankacılık, üretim ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren çok uluslu kurumsal firmaların bilgi teknolojileri departmanlarında  mühendislik ve yöneticilik yaparak kurumsal iş yaşantısını sürdürmüştür. Evli ve iki çocuk annesidir.

Ailenin tek çocuğu olarak sevgi dolu bir ortamda büyürken, küçük yaşlardan itibaren ruhsal bilgiler, spor, bilimsel araştırmalar, çevresindeki ve insanlardaki iyiyi güzeli görmek ve ortaya çıkarmak, bireysel gelişim konuları ilgisini çekmiş; yaşamının amacını, yaşadığı acı tatlı her deneyimin kendisini neye hazırladığını merak ederek yaşam yolculuğunu sürdürmüştür. Küçük yaştan itibaren yaptığı hareketlerin yoga pozu olduğunu bilmese de müsait olan her ortamda duruştan duruşa geçerek bedenini ve ruhunu iyi hissetmenin yolunu ararken farkında olmadan yoga yapmaya başlamış.

Bir dizi eğitim ve kendi yaşamındaki dönüşümler sonrasında yoga eğitmeni ve Meslek Belgeli Koç olarak hizmet veren Gülhan Cantürk ruhunun doğasına uygun işiyle buluşmuş.
Gülhan Cantürk, yaşamda biraz daha fazla denge, huzur ve verimlilik arayan, yeteneklerini geliştirmek, önceliklerini sıraya koymak, yaratım gücünü farkındalıkla kullanmak, desteklemeyen inançlarını dönüştürmek , daha sağlıklı ve güzel olmak isteyen kısacası daha iyi versiyonuna dönüşmek isteyen haller ve rollerdeki kişilerle koçluk ve yoga çalışmalarını sürdürmektedir.

Workshop & Seminerler & Sertifikalar

Sertifikalar ve Eğitim

 • Değişim Zihinde Başlar Joe Dispenza
 • Koçluğun Psikolojik Sınırları
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi  15UY0215-6   Koç    17.02.2020
 • Sistemik Takım ve Yönetici Koçluğu – 2019 (Tekrar)
 • Sistemik Takım ve Yönetici Koçluğu – 2018
 • Eğiticinin Eğitimi 1-2 Anka Koçluk – 2016
 • Nlp (ICF) – Anka Koçluk – 2016
 • Öğrenci Koçluğu Serfifikası AC (Association for Coaching) Anka Koçluk 2015
 • Yaşam Koçluğu Sertifikası AC (Association for Coaching) Anka Koçluk 2015
 • Aile Eğitimi Kurs Programı (3- 6 yaş 210 saat) MEB
 • Kriya Pranayama- Daniel Mitel 2016
 • Kalp İmgeleme- Daniel Mitel 2016
 • Aydınlanmış Kalbin Uyanışı- Merkaba-Hatırlayış Okulu- Daniel Mitel 2015
 • Usui Reiki Hocalığı- Nazlı Özpay 2015
 • Fitoterapi 2018
 • İleri Seviye Yoga ve Anatomi Eğitimi (150 saat) – Neval Aras 2016-2017
 • Yoga – Herkes için Spor Federasyonu 2015
 • Perinatal Yoga -(pregnancy yoga, postnatal yoga, birth preparation) Birthlight Yoga 2015
 • Çocuk Yogası – Derya Altunel (Asistanlık) 2015
 • Çocuk Yogası – Derya Altunel -Mert Güler 2014
 • Güzellik ve  Yüz Yogası – Lourdes Çabuk 2013
 • Klasik Spiritüel Raja Yoga Eğitmenlik Sertifikası – Sidashram Yoga Ağustos 2013
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği

WORKSHOP SEMİNERLER

 • İlişki Koçluğu Çalıştayı- Anka Koçluk
 • Diksiyon ve Hitabet Sanatı- AC Turkey
 • Mobbing Eğitimi- AC Turkey
 • Koçlukta Hikaye Anlatıcılığı- AC Turkey
 • Takımlara Koçluk- Koçluk Platformu Derneği
 • Yoga Anatomi Workshop – Neval Aras
 • Yoga Anatomi Uygulama Workshop – Neval Aras
 • Yin Yoga ve Anatomiye giriş Workshop- Berivan Aslan Sungur
 • Sandalye Yogası Workshop – Banu Çadırcı
 • Ters Duruşlar Workshop- Zeynep Uras
 • Anksiyete ve depresyon için yoga uygulamaları workshop – Banu Çadırcı
Gülhan Cantürk Çalışmalarını Nasıl Yapılandırıyor?

Yoga Derslerini:
“Yoga eğitmenliğine; Adnan Çabuk Spiritüel Yoga Okulundan “Klasik Spiritüel Raja Yoga Eğitimenlik Sertifikası” alarak başladı. Sonrasında güzellik ve yüz yogası, çocuk ve hamile yogası eğitimleriyle destekledi. İleri seviye yoga ve anatomi eğitimiyle yoga bilgi ve deneyimini derinleştirdi. Bilinen pek çok yoga stilini deneyimledi ve etkilendi ve bu stillerden özellikle birisini uygulamaktan çok farkındalık odaklı,  kişinin bedensel ve zihinsel farklılıklarını gözeten ve uygulayıcıya da özgür bir alan yaratan kendine özgü bir stil benimsemiştir.“Yoga çalışmalarını klasik bir yoga dersinde olması gereken; nefes, ısınma, kuvvetlendirme, denge, odaklanma, esneme, meditasyon ve derin gevşeme bölümlerini içerecek şekilde yapılandırmaktadır.” Aynı zamanda farkındalık odaklı söz sihirdir şifadır felsefesiyle söylediği her bir sözün şifa enerjisi taşıması gayretindedir. Grup derslerinde grubun sinerjisine ve bireylerin ortak  ihtiyaçlarına göre yoga çalışmalarını şekillendirmektedir.

Bireysel çalışmaları; kişinin ihtiyacı doğrultusunda saf  koçluk hizmeti, sadece özel yoga dersi yada ikisinin arasında ihtiyaca göre adeta dans eder gibi öğretilerin içe geçtiği bir yaklaşım sergilemektedir.

Koçluk Çalışmaları:

Hayatın içinde pek çok  farklı rollerdeki ve hayatlarının pek çok farklı  alanlarında değişim ve dönüşüm ihtiyacı ve isteği olan kişilere bütünsel koçluk hizmeti vermektedir. Aynı zamanda bireylerin ve kurumların ihtiyacına göre uzmanlık alanındaki konularla ilgili danışmanlık ve mentörlük hizmeti vermektedir.

Koçluk hizmetini bireyler alabildiği gibi kurumlar da çalışanlarını ödüllendirmek motivasyonlarını ve performanslarını artırmak amacıyla  bu hizmetlerden yararlanmayı tercih etmektedirler.

 

Kurumsal  Çalışmaları:

Ofis yogası  kurumun ayırdığı süre ve mekan doğrultusunda yapılandırılır. Kurum içi yoga dersleri; nefes, farkındalık,  güçlendirme, esnetme  ve dinlendirme bölümlerinden  oluşur ve katılımcılara ve onların ihtiyacına  göre yapılandırılır.

Bu bütünsel çalışma  bireye esnek düşünme, odaklanma ve etkili bir iletişim için  huzurlu  bir çalışma ortamı sağlayarak bireyin ve kurumun üretkenliğini verimini yapılan işin kalitesini ve değerini artırır.

Kurum içi bireysel gelişim çalışmaları ;  Kurumun ihtiyacına göre interaktif eğitimler hazırlar ve kurum çalışanlarıyla bireysel ve kurumsal yaşamda fark yaratmalarına destek olur.

Niyeti:

Yoga ve koçluk hizmetlerini  paylaşırken yeni şeyler keşfediyor ve mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşmak ve mümkün olduğunca daha çok kişi kendi yaşamlarının  mucizesine  tanık olsun istiyor. Bu durum kendisi için tarifi olmayan bir mutluluk kaynağı ve bu kaynakla bağlantısının ömür boyunca daha da derinden devam etmesi en büyük temennisidir. Sevgi ve çoşkuyla hayata gülümsemeye ve kalpte kalmaya, kalpten yaratmaya devam ederken, ortak çalışmaktan fayda görecek insanlarla doğru zamanda doğru mekanlarda buluşmak niyetindedir.

Gülhan Cantürk özünün sözüyle “Cesaret , güven , ihtiyacın olan emrine amade olsun, yolumuz açık olsun.” der.

Gülhan Cantürk ‘ün BAKIŞ AÇISI

Aslında pek çok kadim öğreti insanın ruh beden zihin bütünlüğüne hizmet etmek için var. Her biri kendi başına bütünsellik içeren teknikler ve araçlar. Siteyi tasarlarken bu tekniklerin sadece bedensel, zihinsel yada ruhsal olduğunu belirtmekten öte, yola başlangıç noktası  ve  bir site haritası oluşturmak için ruh beden zihin ana menüleri kullanıldı. Amaç ruhun tüm bedene yayılarak ruhun bedenle ilahi dansı, sağlıklı bir beden,  açık bir zihin,  huzurlu bir kalbe doğru birlikte yolculuk etmek.

Çoğu zaman teknikler birlikte kullanıldığında hedefe giden yol ve süre kısalıyor.Koçluk ve yoganın  da birbirini zihinsel,  bedensel ve ruhsal olarak  dengeleyip  tamamlayarak daha doyumlu ve dengeli bir yaşam yolculuğuna doğru hizmet ettiğine inanıyor. Çalışmalarında  bu iki öğretinin güçünden ayrı ayrı yada ihtiyaca göre birlikte kullanarak kişilerin harikalıklarını ortaya çıkarmalarına, hayallerini önce hedefe sonra  gerçeğe dönüştürme süreçlerine, sevinçlerine başarılarına şahit olmak ve bu yolculukta onlara eşlik etmekten mutluluk duyuyor.

Belli sayıda insan kritik farkındalık sınırını geçtiğinde dünyamızda bilinç sıçraması olacaktır.100.  Maymun hikayesinde olduğu gibi. İnsan birbiriyle sürekli etkileşimde bulunan bir varlık ve bu etkileşimden doğan olumlu davranış, duygu ve düşüncelerden ilham alarak, rahatsız olduğumuz duygu ve düşünceleri ise daha iyi versiyonumuza dönüşüm için yakıt olarak görmek ve  bu şekilde toplumları ve yaşadığımız dünyayı daha yaşanabilir kılmak niyetindedir. Bu niyetini ise  şu an temelde kullandığı ve etkisine inandığı yoga ve koçluk teknikleriyle insanlara yol arkadaşlığı yaparak sürdürmekte ve de  beden, zihin  ve ruh bütünlüğüne hizmet eden bir yaklaşım sergilemektedir.

Kendiliğinden içine çekildiği eğitimler ve karşılaştığı kişiler bu süreçte geçirdiği dönüşüm insana dair hallerin içinden geçerken olanları, kendisini ve insanları fiziksel duygusal zihinsel ve ruhsal boyutlarda daha iyi anlamasına imkan verir . Her birimizin benzerlikleriyle bütünün parçası, farklılıklarıyla biricik ve değerli olduğuna canı gönülden inanıyor. Odağındaki insan ve insan varlığının potansiyeline olan güveniyle yolculuğu devam ediyor. Tüm tekniklerin inanç ve düşüncelerin insanın bütününe bireyin gelişimine  hizmet için birer araç olduğunu düşünüyor ve inanıyor. Araçların amaç haline gelmemesi için sezgilerinizi dinleyin sağduyulu davranın ve gücünüze sahip çıkın der.

“Kadim öğretiler ve teknikler insanların sağlık, güzellik, gençlik, başarı, cesaret, güven  güç, huzur, denge, yeterlilik, değerlilik,  bütünsellik, arayışlarına toplam yaşam kalitelerini artırma yolunda güçlü araçlardır. Yani daha iyi yaşam versiyonlarımızı yaratmak için çözümler üreten teknoloji ve tekniklerdir. Araçlar doğru ustanın elinde harikalar yaratır. İşte ben de tam burada doğru usta olarak sizlere yol arkadaşı olurken harika yaratımlarınıza tanık olmak  isterim. Muhteşem olmaz mıydı? Tüm çabam gayretim isteğim gönlümün bana fısıldadığı şey tam olarak budur.”  GÜLHAN CANTÜRK

Yoga ve Koçluk Yolculuğu Nasıl Başladı ?

2006 yılında bir yoga dersine  girerek resmi yoga yolculuğu başlar, sonrasında yoganın bedenine ruhuna ve zihnine daha önce hiç hissetmediği şekilde iyi gelmesiyle  devam eder. Yoganın yaşamına davet ettiği denge, bedensel, zihinsel rahatlık ve  içsel huzurla  iş ve sosyal yaşamı dönüşerek adeta kendi yolunu bulan bir nehir gibi akmaya başlar.Yaklaşık bir yıl kadar sonra yaşamına hediye gelen reiki uyumlaması ve rüyasında da dikşa almasıyla ruhsal yolculuğunu sürdürür. 2013 başında bir arkadaşının yoga yapmak istediğini ifade etmesi ve yoga merkezlerine olan mesafeyi engel görmesi üzerine, aniden dudaklarından dökülen “ben yapıyorum yarın gel birlikte yapalım” cümlesiyle dudaklarından kalbine yogayı paylaşma yolculuğunun tohumları atılır. O an için istemsiz olarak söylediği bu cümle ardından “Yoga pratiğini başkasıyla paylaşabilir miyim?” “Nasıl paylaşırım?” sorularını da beraberinde getirirken arkasından bir dizi eğitim süreci başlatır. Siddashram Yoga Eğitmenlik programını tamamlayarak 2013 Agustos ayında “‘Klasik Spiritüel Raja Yoga Eğitmenlik Sertifikası” alarak Siddashram Yoga Eğitmenleri arasına katılır. Hemen yoga eğitmeni olarak dersler vermeye başlar ve arkadaşının da dileğini gerçekleştirmiş olur.  Aynı yıl Lourdes Çabuk’un “Yüz Yogası” eğitimine katılarak kişisel pratiğini bedenin bütününü içine alacak şekilde zenginleştirirken, çocuk yogası eğitmenlik eğitimlerine katılarak çocuklarıyla da bu tutkuyu onların dilinden paylaşmayı deneyimler, anne adaylarıyla sıkça çalışma imkanı bulunca; Birthligth perinatal yoga eğitimine katılarak  hamilelik ve sonrası süreçte annelere destek olarak yolculuğunu sürdürür. Artık doğal bir merakla dikkatini verdiği insan ve insanın kendisini tanıma yolculuğunda insan bedenini bilimsel olarak daha iyi tanıyabilmek için ileri seviye yoga ve anatomi eğitimiyle yolculuğunu destekler.

Yoga yolculuğu devam ederken bedenden başlayan ve tüm sistemi saran dönüştürücü etkisiyle  öğrencileriyle aralarında oluşan güven ortamından kaynaklanan fikir alışverişleri yoğunlaşmaya başlar. Bir kısım  öğrencilerinin yaşamlarında iyileştirmek istedikleri alanlarla ilgili paylaşımları artmış. Bu tarz paylaşımlarda öğrencilerime nasıl yardımcı olabilirim, nasıl sağlıklı bir yol izlerim, nerde durmalıyım, olası bir yanlış yönlendirmenin sormluluğu nereye varır gibi sorularla karşı karşıya kalır. Aynı dönemde kızı da ergenlik sürecindedir. Yolu 2014 Aralık ayında Anka Koçluk’un koçluk eğitimleriyle kesişir.  Amacı aslında öğrencilerine ve ailesine sağlıklı destek olabilmek iken kendisini, inançlarını, değerlerinin yaşam amacını misyonunu daha derinden farkeder ve koçluk çalışmalarının gücünden etkilenerek  2015 yılında AC Bütünsel Yaşam Koçluğu ve Öğrenci Koçluğu sertifikasyon sürecini  tamamlar. Koçluk sürecinde; insan zihni ve çalışma prensipleri, inançların ve değerlerin insan yaşamındaki önemi, insana zihinsel olarak yaklaşırken onları açık ve yargısız bir zihinle dinlemenin, doğal bir merakla sorulan basit soruların kişilerin kendilerini ve çözümlerini bulma yolculuğundaki gücünden çok etkilenir. Bu şekilde koçluk şapkasıyla da insanların bireysel dönüşüm yolculuklarına rehberlik etmek kendisini heyecanlandırır ve koçluk süreciyle kısa sürede kişilerin dönüşüm mucizelere şahit olmaktan büyük mutluluk duyar. Koçluk araçlarıyla puzzle’ın eksik parçasını bulmuş gibi hisseder.

2015 ağustosunda “Yaşam Çiçeğinin Sırrı” kitapları birden önüne düşer. Yoğun meditasyon çalışmalarıyla geçen  eylül ayından sonra ve ekim başında  eğitimden bir kaç gün önce haberdar olduğu, özel olarak içine çekildiği  Drunvalo Merkizek’in” Aydınlanmış Kalbin Uyanışı” eğitimi (Merkaba) aradığı her neyse kalbine doğru minik bir yolculuk yaptığında nasıl bütünlük hissiyle dolduğunu farketmesini sağlar. Merkaba eğitimini aldığı, Daniel Mitel’le  Kalp İmgeleme ve Kriya Yoga konusunda çalışmalarını sürdürür.

Aynı zamanda bireysel olarak farkettiği alanlarda ve çeşitli organizasyonların sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır.

Kendi üzerinde yoğun çalıştığı bir dönemde dikkatini yüzündeki uzun süredir geçmeyen cilt problemlerine yöneltti. Bu yolculukta kendisine dair pek çok şey keşfetti. Baş boyun yüz anatomisi konusunda araştırmalar yaptı ve boyun ve baş bölgesinde yoga uygulamasından faydalanarak destekleyen farklı tekniklerle mevcut bilgisini derinleştirdi. Bu dönemde yüz bölgesi ile ilgili kendi kendine sorduğu sorulara cevaplar gelir ve kendi bedeninde uygulayınca faydasını görür, tüm bilgi ve deneyimini birleştirir. Güzellik, Gençlik ve Yüz Yogası’nı oluşturan parçaların biraraya gelmesi, 2017 agustos ayında  rüyasında içsel onay gelince, uzun zamandır çevresinin artık bize de öğret isteklerine kayıtsız kalamaz.  Gülhan Cantürk yoga ve koçluk hizmetlerine güzellik gençlik ve yüz yogasını da ekleyerek dönüşüm rehberliğini bütünselleştirmiştir.  Bu harika teknikleri sizlerle paylaşmaktan ve sizler üzerindeki faydalarını görmekten büyük keyif alarak yolculuğunu sürdürmektedir.