Gülhan Cantürk | Koçluk
683
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-683,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Hepimizin içinde ulaşılabilir uzaklıkta; bizi mükemmele götürecek uyumlu, mantıklı ve özel yolların bulunduğu bir güç bölgesi ve kaynak var. İçimizdeki bu sihirli gücü açığa çıkarabiliriz. Öğrenmemiz gereken şey; vücudumuzu ve zihnimizi en güçlü ve en yararlı bir şekilde harekete geçirmek ve kullanmaktır.

İşte koçun görevi benim de yapmayı çok sevdiğim şey “kişilerin güç bölgeleriyle buluşmalarına aracılık etmek ve kaynakla buluştuktan sonra başarılarına giden yolda onlara yol arkadaşlığı yapmak”. Müşterilerimin, başarısına şahit olmak benim bu süreçte yer almamın en büyük motivasyon kaynağı. Hedeflerine giden yolda ve hedefe ulaştıklarında gözlerindeki ışıltıyı görmek, yüzlerini kaplayan gülümsemeye şahit olmak seslerindeki neşe ve coşkuyu duymak tarifi imkansız bir haz.

Antony Robbins şöyle diyor: ““Kaderiniz karar anlarınızda şekillenir.” Önemli karar anlarınızdan biri, sınırlandırıcı inançlara inanmamayı seçtiğiniz ve daha sonra müşterilerinize aynı şeyi yapmalarında yardımcı olduğunuz zamandır.”

İşte ben de tam olarak müşterilerimin yaşamlarının daha iyi versiyonunu şekillendirdikleri önemli karar anlarında; ihtiyaçları olan doğru cevaplar için içlerindeki kaynakla doğrudan buluşturmak için varım.

Yaşam Koçu olarak , müşterilerimin yaşamlarının tüm alanlarında faydalı ve ölçülebilir sonuçlar elde etmesini sağlamak için kaynakla bağlanma gücünü kullanırım.

 

Müşteri ile hedefleri; hedeflerine giden yolda inançları ve değerleriyle çalışırım. Hedefler; ne istenildiği ve nasıl elde edileceği, inançlar; desteklemeyen inançları temizleyip dönüştürüp, olumlu olan ve destekleyen inançlarla yola devam edilmesi, değerler; değerlerin tanınması ve hedefe bu değerlerle ulaşılabilmesi konularında koç olarak yol arkadaşlığı yaparım.

Koçluk (Coaching) nedir?

Koçluk bireyler tarafından istenen performansa ve yaşam tatminine ulaşmak için koç (coach) ve müşteri (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Amaca yönelik bilgilendirme, destekleme, gözlemleme, geribildirim, izleme ve geliştirme sürecini kapsar. Koçluk ilişkisinin amacı müşterinin kendi belirlediği hedefe, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir.

Koçluk, İnsanların kendilerini çok farklı alanlarda fark etmelerini sağlayan, yürümek istedikleri yolu farkındalıkla seçmelerini, seçtikleri yolda kararlılıkla adım atmalarını destekleyen ve ulaşmak istedikleri yere onları ulaştıran profesyonel bir süreçtir.

Koç, bütün bunları yaparken koçluk yaptığı kişiyi, nötr, tamamen yargısız biçimde, çok iyi dinleyerek, onun ulaşmak istediği sonuçlara ulaşmasını destekleyecek yöntemler konusundaki yetkinliği ile o yöntemleri kullanabilen ve kişiye ait özel bilgiyi ömür boyu gizli tutabilen yol arkadaşıdır.
Koçun, koçluk konusundaki sürekli gelişen bilgi ve deneyiminin dışında, koçluk yaptığı kişi/lerin konu meslek ya da gündemleri hakkında uzmanlığının olması gerekmez. İlgili konularda  yetkinliğinin, deneyiminin  ve uzmanlığının olması durumunda  karşılıklı mutabakat ile danışmanlık ve mentorlük hizmeti de verebilir.

Koçluk neden işe yarar?

Koçluk programı şimdiki zamanda çalışır, sorunların nedenleri ile değil nasılları ile düşünür ve sonuç odaklıdır. Koçluk, kişiyi harekete geçiren itici güçtür. Müşteri, koçluk sürecinde kendisi ve ilişkileri üzerinde farkındalık kazanır. Müşteri, süreç boyunca işinde ve özel yaşamında kullanabileceği yeni beceriler geliştirir, kendisini sorgulamayı ve geliştirmeyi öğrenir.

Koçluk süreci nasıl işler?

Her şeyden önce koçluk süreci, koç ile müşteri arasında saygı, dürüstlük güven ve gizlilik gerektiren bir “ortaklık” ilişkisine dayanır. Yaşam koçu müşterisinin sınırsız potansiyeline tereddütsüz inanır. Bu inançla koçluk gündeminin samimiyet ve açıklık içinde ele alınması hızlı ilerlemeyi ve doğru hedefe ulaşmayı sağlar. Tüm bunlar için karşılıklı sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerekir.
Programın işleyişi, koç ile periyodik olarak yapılacak birebir görüşmeler ve her seansın sonunda alınacak kararlara dayanır. Yaşam koçunun esas rolü müşteriye imkan tanımak ve onu güçlendirmektir. Kişi kararları kendisi alır değişim sorumluluğu kişinin kendisindedir.

Kimler koçlarla çalışır?
 • Potansiyelini ortaya çıkarmak ve kişisel becerilerini geliştirmek isteyenler
 • Farklı bakış açılarını keşfetmek isteyenler
 • Başarmak ve hedeflerine ulaşmak isteyenler
 • Yaşamı daha dengeli, kaliteli ve anlamlı sürdürmek isteyenler
 • Herşey tersini söylerken içlerindeki sesi dinlemek isteyenler ama tam olarak hangi yöne gideceklerine karar vermek isteyenler
Koçla çalışmaya başladıktan sonra neler değişir?
 • Kendi değer, misyon ve vizyonlarını belirlerler
 • Kendileri ile ilgili gelişmiş ve gelişmeye ihtiyacı olan yönlerinin bilincine varırlar
 • Hedeflerini belirler ve net olarak tanımlarlar
 • Hayatında kendisini engelleyen zorlukları ve belirsizlikleri netleştirirler,karşılaştıkları zorlukları engelleri ve belirsizlikleri çözüme kavuşturarak güçlenirler
 • Farklı konumlarda, iletişimde bulundukları kişilerle ilişkilerini iyileştirirler
 • Kendileri ile ilgili farkındalıkları artar
 • Yaşamları ile ilgili kendi seçeneklerini yaratabilme becerisine sahip olurlar
Koçluk ilişkisi ne kadar sürmelidir?

Genellikle koçluk dönemi karşılıklı görüşme ile tespit edilir. Sürenin uzunluğu üzerinde çalışılan proje veya hedefe bağlıdır. Bununla birlikte, sürenin gelişmelere göre uzaması veya sonuca beklenenden daha hızlı ulaşılması durumunda kısalması mümkündür. İlk görüşme, koçun müşterinin mevcut durumunu ve beklentilerini anlamasına, müşterinin koç hakkındaki ilk izlenimi edinmesine olanak tanır. Birlikte belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda koçluk hizmeti de sonlanır. Üzerinde çalışacağınız yeni hedefler için ise tekrar koçluk hizmeti almanız mümkündür.

  Bütünsel Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu yaşamın tüm alanları ve yönleri konusunda çalışır.
Yaşam koçluğu , bütünseldir ve müşterinin yaşamının her boyutunu göz önünde bulundurur. İş, kariyer, sağlık, sosyal ilişkiler, başarı, zenginlik, aile, sorumluluklar, huzur, değişim, denge.
Bireylerin yaşamlarını daha anlamlı kılacak, hayat kalitelerini yükseltecek ve bireylerin kendileri hakkında farkındalıklarının artmasını sağlayacak, hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları planın oluşturulmasına destek verecek bir çalışmadır. İş ve özel yaşam arasındaki dengeyi sağlamak, hayatını daha eğlenceli bir hale dönüştürmek, yaşamdaki tatmin duygusunu artırmak isteyen kişilere verilen koçluk hizmetidir.

Kazandırdıkları: Yaşam koçluğu hizmeti alan birey endişe, korku, güvensizlik gibi iç engellerini kırar. Güçlü yönlerini keşfederek hedefler koyar. Kaynaklarını keşfeder. Cesaretle ve güvenle hedeflerine ulaşmak için bu kaynakları kullanarak yol haritası çizer.

-Gülhan Cantürk

Gücünü, zaaflarını ve değerlerini  farkeder,  neyi neden yaptığını veya yapmadığını bilir, denge ve  huzur hisleriyle kendini anlayıp derinden kabul etme hali oluşur.   

Kendini tanıyarak zihnini ve vücudunu dolayısıyla yaşamını bütünüyle nasıl  kontrol edebileceğini  ve dönüştürebileceğini öğrenebilirsiniz

Geliştirmek, dönüştürmek ve çözmek istediğiniz konularda zaman ve kaynaklarınızı etkin kullanmayı öğrenirsiniz.

Kariyer Koçluğu

Yaptıkları işin kendileri için uygun olup olmadığını sorgulayan, çalıştığı işteki performansını ve kariyerini geliştirmek isteyen veya hangi mesleği seçmesi konusunda soru işaretleri olan kişilere verilen hizmettir. Bu çalışma kişilerin kendi yetkinlikleri konusunda bilinçlenmelerini, eyleme geçmek için cesaretlenmelerini ve bunun için ihtiyaç duydukları yol haritasının oluşturulmasını sağlamaktadır.

Kazanımlar: Kariyerlerine ne şekilde devam etmek istediklerine karar verirler. Hedeflerini net olarak tanımlarlar. Bu hedeflere ulaşmak için eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyarlar. Kendi yetkinlikleri konusunda bilinçlenirler. Kaynaklarını etkin bir biçimde kullanır ve yaşam kalitelerini artırırlar

İlişki Koçluğu

Bireylerin özel yaşamlarında sevgilileri, anne-baba, eş, çocuklar ve yakınları ile, sosyal ortamlarındaki kişiler ve arkadaşları ile, iş yaşamlarında ast, üst, arkadaşları ile olan ilişkilerinde çatışma çözme, uyum, ahenk ve mutluluk sağlamada bireye destek sağlar.

Kazanımlar: Bireyin ilişkide bulunduğu kişiler ile daha mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmesin sağlar

Koçluk Hangi Alanlarda Uygulanıyor?
 • Yönetsel süreçler,
 • Üst düzey yönetici ve lider koçluğu,
 • Gençlere yönelik eğitim/sınav süreçleri,
 • Gelecek ve kariyer planlama,
 • Hedef ve vizyon oluşturma,
 • Proje geliştirme ve yaratıcılık süreçleri,
 • Çift – aile ilişki ve iletişim süreçleri,
 • Takım süreçleri,
 • Ebeveyn – çocuk iletişim süreçleri,
 • “Bütünsel İnsan” gelişimi ve değişim süreçleri,
 • Kişinin içsel süreçlerini destekleyen dönüşümsel değer koçluğu,
 • Zaman yönetimi, planlama, önceliklendirme,
 • Kişilerin yaşamında +1 daha geliştirmek ve dönüştürmek istediği her alan…

Bununla birlikte koçluk, her tür konu ya da alan için uygulanabilecek bir şablon niteliği taşıdığından dolayı, hizmet verilebilecek alanlar koçun ilgi alanı ve hayal gücü kadar geniştir.

İlişki Koçluğu

Bireylerin özel yaşamlarında sevgilileri, anne-baba, eş, çocuklar ve yakınları ile, sosyal ortamlarındaki kişiler ve arkadaşları ile, iş yaşamlarında ast, üst, arkadaşları ile olan ilişkilerinde çatışma çözme, uyum, ahenk ve mutluluk sağlamada bireye destek sağlar.

Kazanımlar: Bireyin ilişkide bulunduğu kişiler ile daha mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmesin sağlar.

Öğrenci Koçluğu

Ögrenci Koçluğu

Öğrencinin kendini tanımasını, içsel kaynaklarına ulaşıp bu kaynakları istenilen biçim ve süreklilikte kullanmasını, yaşamıyla ilgili sorumluluğunu alıp daha mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmesini sağlayan bir koçluk programıdır.

Kazanımlar:Öğrencinin okul ve sınav başarısı maksimize edilmeye çalışılırken, gencin yaşamdan zevk alma, sosyal kültürel alanlarda kendini ifade edebilme ve kendine güven duygusunu geliştirir.Öğrencinin ülkemizdeki ulusal sınav düzeni içinde kendi kişisel özelliklerine uygun etkin öğrenme metotlarının kullanılmasını, düzenli çalışma alışkanlıklarını kazanmasını, hedef belirlemesi ve motivasyonu yüksek tutmasını sağlar. Ayrıca kendini, sınırlayıcı birtakım düşünce ve duygulardan da kurtararak öğrencinin yaşamının her alanında başarı sağlar.

BENİMLE KOÇLUK SÜRECİ

Kaçınılmaz başarı  için en büyük gereksinim, kişinin hedefini ortaya koyması ve cesaretlendiren güçlendiren ve güven veren samimi bir yol arkadaşı seçmesidir.

Koçlar, soruna yaklaşım konusunda üreticidir. Şimdi ve gelecekle ilgilidir. Koçlukta müşteri etkili bir şekilde derinden dinlenir, sözleri mimikleri neyi nasıl söylediğine odaklanarak derinden dinlenir. Etkili sorular sorar ve harekete geçiririz, bununla birlikte derinden yönlendirmeden dinler kişiye ayna tutarım. Kişinin kendi hızında ve isteğiyle ilerlemesine saygı duyarım. Gizlilik esastır. Benimle çalışan kişilerin bilgisi ve detayı benim için sırdır. Kişiler kendileriyle ilgili birlikte çalıştığımız süreçle ilgili isterlerse paylaşırlar.

Süreç içinde gerekiyorsa karşılıklı izin ile yoga, nlp ve diğer  konularda müşterinin fayda sağlayacağı ve hız kazanacağı teknikler  kullanılabilir. Bu tamamen karşılıklı anlaşmaya bağlıdır ve koçluk şapkasından danışmanlığa geçtiğimizi farkederek yapılan bir durumdur. Hizmet alan ve benim hizmet değişimini an ve an farkedip onayladığımız süreçlerdir.

Önemli olan bireyin ihtiyacı ve hedefine giden yolda ihtiyacı olan cevaba ulaşmak için tekniklerin gücünden ve sezgilerimizin gücünden yararlanmak.

Bireysel koçluk hizmetim içerisinde, yaratıcı, zeki, açık fikirli ve açık sözlü, gerçeği bulmaya ve keyfini çıkarmaya her şeyden çok önem veren, sadece gelişim değil, evrimleşim peşinde, cesur ve deneyler yapmaya hazır, değişime hazır ve istekli bireylerle farkındalıklarını, yaşam kalitelerini ve  yaşamdan aldıkları keyif ve tatmini arttırmak için çalışırım.