Gülhan Cantürk | Reiki
499
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-499,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Reiki yani “Evrensel Yaşam Enerjisi” niyetle çalışan son derece kolay öğrenilebilen ve tüm insanlığa ait güçlü bir şifa enerjisidir.

Reiki yani “Evrensel Yaşam Enerjisi” niyetle çalışan son derece kolay öğrenilebilen ve tüm insanlığa ait güçlü bir şifa enerjisidir. Kendimize ve diğer canlılara uygulayabileceğimiz bir enerji aktarımıdır. Bu enerji içinde sevgiyi, şefkati, aydınlığı barındırır. Reiki aslında hepimizin çok yakından tanığı ancak hatırlamadığı bir enerjidir.
Geleneksel Reiki M.S 1800 yıllarında başlar ancak , daha o tarihlerde bile çok eski çağlara dayandığı bilinir. İnsan bedeni bu gezegene göre tasarlandığı zaman Reiki tüm insanların doğuştan hakkı olarak genetik kodlamaya dahil edilmiştir. Reiki insanlığın bir parçasıdır. Bir zamanlar evrensel bir bilgiydi ve herkesin kullanımındaydı. Reiki sadece borudaki suyun musluğun açılmasıyla akması gibi kişi hazır olduğunda gelen yada arzu ettiğinde hazır ise kısa bir uyumlama (inisiyasyon, yetkilendirme) ritüeliyle, kişinin titreşimi reiki enerjisine ayarlanır. Bundan sonra ise bütünün ve kendi yada X kişisinin hayrına niyetini beyan etmesiyle enerji akmaya başlar.

Reiki 3 derece ve ustalıktan oluşan 4 basamaklı bir sistemdir. Her basamağı maddeden suptil alana doğru atılan bir adım olarak özetleyebiliriz.

 

 

Birinci aşama kişinin daha çok kendi şifasıyla ilgilidir. Bu aşamada enerji niyet ve ellerin fiziksel temasıyla akar. 2.Aşamadan itibaren ise mekan, zaman ve fiziksel sınır ortadan kalkar sembollerin kullanımı ile uzaktan da çalışan bir sistemdir. Ustalık ise artık uygulayıcılıktan reikiyi öğretmeyi de içine alan bir aşamadır ve sorumluluk gerektirir.
Geleneksel reiki’nin öyküsü 1800’lerin ortalarında, Japonya’nın Kyoto kentinde bir Üniversitesi’nin rektörü ve aynı zamanda hristiyan bir rahip olan Mikao Usui ile başlar. Öğrencileri ona İsa’nın ne şekilde tedavi edip şifa dağıttığını sorar bu soruya cevap bulmak üzere yollara düşer ve uzun ve meşakkatli bir süreçten sonra şifa tekniği ile buluşur ve yeniden insanlığın kullanımı için bu kadim bilgi ve yöntemi yaymaya başlar.

Reiki’nin 5 Prensibi

 

  • Sadece bugün , bana ihsan edilen nimetlere şükredeceğim.
  • Sadece bugün, endişelenmeyeceğim,
  • Sadece bugün, hiddetlenmeyeceğim,
  • Sadece bugün, dürüst çalışacağım,
  • Sadece bugün, çevreme ve canlı herşeye saygı duyacağım.
Reiki Bana Nasıl Geldi?

Reiki’nin adından bile haberim yok iken karşılaştığım kişiler sen reiki yapıyor musun sorusu sormaya başladı. Bir arkadaşımın kız arkadaşı tanıştığımız ilk gün  reikiye uyumlanmak ister misin sorusunu yöneltti. Bir kaç ay sonra gelen doğum günümde de sana hediyem reiki uyumlaması, randevunu aldım diye mesaj attı. Doğum günü gecemde rüyam bi üstat işaret parmağını alnımın ortasına koydu ve tarifi çok zor ve müthis  bir deneyimdi  ve çok etkilendim. Rüyamın etkisiyle  hemen teklifi değerlendirerek uyumlanmaya gittim.  Gerçek uyumlanmada o rüyamdaki enerjiyi hissetmedim fakat  yıllar sonra benzer enerji deneyimlerim oldu.

Reiki ile tanıştıktan sonra yaşamımda pek çok olumlu gelişmeler oldu.  Kendiliğinden gelişi gibi pek çok güzel şeyin hayatıma doğru  hızla akmasını kolaylaştırdı.

Reiki’nin Faydası:

Reikiyi tecrube eden herkesin yararına olacağı kesindir. Reiki uyumlaması alan kişinin hayatında pek çok alanda olumlu gelişmeler ve blokajlar açılmaya başlar. Bir reiki uygulamasının belirli bir hastalığı tedavi edeceğine veya belirli bir sonuca ulaşacağına dair hiçbir söz verilemez.. Reiki acıyı dindirir, iyileşme sürecini hızlandırır, alıcıyı rahatlatır  duygusal sıkıntı ve acı çekeni rahatlatır ve kişinin çakralarıyla aura enerjisini dengeler. Reiki  uygulaması süresince nefesler yavaşlar, kan basıncı düşer, duygusal bakımdan sakinleşme görülür. Başka nelerin olabileceği Tanrı/Kaynak  enerjiye bağlıdır. Reiki uygulayıcısı sadece aracıdır. Şifa üç taraflı bir anlaşmadır. Şifacı şifayı alıcıya değil, ancak alıcı ile birlikte yapar. Alıcının onayı ve katılımı olmadan hiçbir şifa gerçekleşemez.

Ben nasıl kullanıyorum?

Öncelikle  kendi enerji  seviyemi  yükseltmek ve dengelemek için kullanıyorum. İhtiyaç halinde kendime ve yakınlarımın şifa vermek için kullanıyorum.

Koçluk ve Yoga çalışmalarımda destekleyici olarak hem kendim için hem öğrenci ve danışanlarımın anlık ihtiyacına göre çalışma içinde  birlikte karar veriliyor. Kendi başına bir seans olarak değil o an karşılaşılan bir blokajın çözülmesine destek olarak kullanabiliyoruz.  Ayrıca kendileri uygulamak isterlerse de uyumlamaya yapılır.

Reiki Uygulayıcısı Nasıl Olunur?

Reiki öğrenilebilen bir şifa enerjisi tekniğidir. Bu kadim bilgi, teorik eğitimin verilişinin hemen ardından inisiyason ile öğrenciye aktarılır. Reiki eğitimleri 3 aşamalıdır. 3.aşamada öğretmen olmak isteyenlere ek olarak bir adım daha gerekmektedir. Öğrenci hazır olduğunda ve öğretmeni uygun gördüğünde, ikinci seviye ve bir süre sonra üçüncü seviye eğitimi verilebilir. Reiki ile bilinçaltı ve ruhsal farkındalık yolunda çok büyük adımlar atılır. Anlaması ve uygulaması kolay ve sade bir tekniktir.